Sposoby leczenia podagry i dny moczanowej

Dna moczanowa, inaczej podagra (w momencie zarażenia w miejscu dużego palucha u stopy) przebiega dosyć szybko, gwałtownie i boleśnie. Zapalenie stawów czy samego dużego palca nogi można łagodzić. Pierwszym sposobem na złagodzenie bólu i zmniejszenie dolegliwości to zmiana stylu życia. Dieta bezglutenowa, niskobiałkowa (białko wywołuje zakwaszenie organizmu) czy wegetariańska spiszą się bardzo dobrze w tym przypadku. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi składników wspomagających zakwaszenie, przebieg choroby będzie łagodniejszy. Pokarm dostaje się do zainfekowanego miejsca poprzez proces trawienia i przez krwiobieg trafia w miejsce bólu. Należy także unikać alkoholu, który wypłukuje wartościowe elementy z naszych organów, stawów i krwi. Nie można pozwolić na odkładanie się kwasu moczanowego w tkankach narażonych na infekcję.

Duży wpływ na przebieg i występowanie objawów podagry czy dny moczanowej ma otyłość lub nawet nadwaga pacjenta - w organizmie takiej osoby znajduje się sporo kwasu oraz przepływ wartościowych składników jest utrudniona. Utrudnione jest także wydalanie dużej ilości kwasu moczanowego, który odpowiada za występowanie podagry. Tak samo jest z innymi chorobami, jak cukrzyca, choroby serca (w tym choroba wieńcowa), nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia gospodarki lipidowej. W momencie słabego wydalania kwasu moczanowego, objawy pogłębiają się.

Podagrę można leczyć na wiele sposobów. W tej chwili znana jest hiperurykemia - zmiana stylu odżywiania oraz funkcjonowania na co dzień, W późniejszej fazie stosuje się środki farmakologiczne, pomagające usunąć kwas z organizmu oraz poprawiające funkcjonowanie gospodarki lipidowej. Zazwyczaj nie stosuje się leków mających na celu nagłe zlikwidowanie kwasu moczanowego a po prostu doprowadzenie wody i rozrzedzenie kwasu z wodą czyli zneutralizowanie.

Lekarz stara się utrzymać niski poziom kwasu w ciele pacjenta, całkowita likwidacja może doprowadzić do zwiększenia objawów i nasilenia ich. Nie ma odczuwalnego parcia na stolec.

W ostatecznym rozrachunku staramy się zablokować wydzielania kwasu moczanowego w naszym ciele aby całkowicie złagodzić objawy i przyczyny.

Pamiętajmy o tym, że im wcześniej zdiagnozuje się dnę moczanową, tym łatwiej z nią walczyć i ostatecznie wygrać. Podagra jest chorobą przewlekłą ale ma także charakter ostry, nagły. Z podagrą jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, prowadzić zdrowy tryb życia, zdrowo się odżywiać i uprawiać niezliczoną ilość aktywności fizycznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz